Zamki polskie-Ogrodzieniec

Zamki polskie-Ogrodzieniec

Jako że byliśmy na wypoczynku w Krakowie, udaliśmy się do niedaleko położonego zamku Ogrodzieniec. Zamek właściwie znajduje się w Podzamczu. Busem dojechaliśmy z Krakowa do Ogrodzieńca a później pieszo do zamku. Zajmuje to jakieś 15 minut i już od jakiegoś czasu widać zamek wznoszący się na gorze. Muszę przyznać, że robi to pozytywne wrażenie. Sam zamek musiał być wielki i jest zupełnie inny niż zamki, które do tej pory widziałem. Białe skały i na nich wbudowany zamek. Okolice zamku to lasy i miejsce jest naprawdę znakomite, jak ktoś szuka weekendowego wypadu. W zamku kręcili kilka filmów, ale ostatnim znanym był serial Wiedźmin produkcji Netflixa.

Zamek Ogrodzieniec to zabytkowa warownia znajdująca się w miejscowości Ogrodzieniec w województwie śląskim w Polsce. Zamek ten należy do grupy najpiękniejszych zamków w Polsce i jest jednym z najbardziej malowniczych i najlepiej zachowanych zamków w Polsce.

Historia zamku sięga XIV wieku, kiedy to został wzniesiony jako warownia. Pierwotnie był to zamek drewniany, który został zastąpiony przez zamek murowany w XVI wieku. W kolejnych wiekach zamek wielokrotnie był rozbudowywany i modyfikowany, aż do XVIII wieku, kiedy to uległ zniszczeniu w wyniku wojen szwedzkich. W latach 1971-1987 przeprowadzono gruntowną renowację zamku, która przywróciła mu dawny blask.

Zamek Ogrodzieniec był ważnym punktem na szlaku handlowym między Krakowem a Częstochową. W czasie wojen husyckich zamek był zdobywany i tracili go kolejno husyci, a potem wojska polskie. W czasie wojny trzynastoletniej zamek został zdobyty przez Krzyżaków i zniszczony. W 1587 roku zamek został przejęty przez rodzinę Szafraniec, która dokonała jego rozbudowy i przebudowy, nadając mu renesansowy charakter. W XVIII wieku zamek uległ zniszczeniu w wyniku działań wojennych, a po II wojnie światowej przez pewien czas służył jako źródło materiałów budowlanych.

Obecnie zamek jest popularnym miejscem turystycznym, przyciągającym corocznie tysiące odwiedzających. Na terenie zamku organizowane są imprezy kulturalne, wystawy i pokazy rycerskie. Na szczycie wzgórza, na którym stoi zamek, znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się piękna panorama na okolicę.

DG

Blog fotograficzny ze zdjęciami mojego autorstwa. Zdjęcia zamków Szkocji, krajobrazy, Szkocja, Chorwacja, Polska. Na stronie również trochę mojej muzyki elektronicznej.

You might also like