Zamki Szkocji- Dunbar

Zamki Szkocji- Dunbar

Zamki Szkocji-Zamek Dunbar

Zamek Dunbar (ang. Dunbar Castle) to zamek położony w miejscowości Dunbar, w południowo-wschodniej Szkocji, nad brzegiem Morza Północnego. Zamek ten był kiedyś jednym z najważniejszych zamków na wschodnim wybrzeżu Szkocji i odegrał ważną rolę w historii kraju.

Historia zamku Dunbar sięga aż do XI wieku, kiedy to zamek został zbudowany przez króla Malcolma III. W kolejnych wiekach zamek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. W XIV wieku zamek był w posiadaniu rodu March, a w XV wieku przeszedł w ręce rodu Home.

W 1567 roku zamek Dunbar odegrał ważną rolę w historii Szkocji, kiedy to Mary Stuart, królowa Szkocji, uciekła z zamku w Loch Leven i udała się właśnie do zamku Dunbar, gdzie zebrała swoje wojska. Niestety, królowa została pokonana w bitwie pod Carberry Hill, a następnie uwięziona w zamku w Edynburgu.

W 1650 roku, podczas wojen angielsko-szkockich, zamek Dunbar został oblężony przez wojska Olivera Cromwella. Po dwóch miesiącach oblężenia, zamek został zdobyty i zniszczony przez wojska angielskie.

Dzisiaj zamek Dunbar to ruiny, które przyciągają turystów z całego świata. Zamek można zwiedzać, a z jego ruin roztacza się wspaniały widok na Morze Północne. W pobliżu zamku znajdują się również piękne plaże i malownicze klify.


Zamek Dunbar
Zamek Dunbar
Zamek Dunbar
Zamek Dunbar
Zamek Dunbar
Zamek Dunbar
Zamek Dunbar
Zamek Dunbar

DG

Blog fotograficzny ze zdjęciami mojego autorstwa. Zdjęcia zamków Szkocji, krajobrazy, Szkocja, Chorwacja, Polska. Na stronie również trochę mojej muzyki elektronicznej.

You might also like