Kraków

Kraków

Kraków to jedno z najpiękniejszych i najbardziej kulturowych miast w Polsce. Poniżej przedstawiam kilka ciekawostek o Krakowie:

  1. Stare Miasto w Krakowie jest jednym z 14 miejsc na świecie, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  2. W Krakowie znajduje się najstarsza w Polsce uczelnia, Uniwersytet Jagielloński, założony w 1364 roku.
  3. W Krakowie znajduje się największy rynek w Europie, Rynek Główny, o powierzchni 40 000 m².
  4. Zamek Królewski na Wawelu był nie tylko siedzibą polskich królów, ale także miejscem koronacji oraz pochówku wielu z nich.
  5. W Krakowie znajduje się wiele kościołów, w tym największy kościół w Polsce - Bazylika Mariacka, którą zdobi słynny ołtarz Wita Stwosza.
  6. W Krakowie mieszkał i tworzył słynny polski malarz Jan Matejko, a jego dom został przekształcony w muzeum.
  7. Podziemia Rynku Głównego to labirynt podziemi, których historia sięga XIV wieku. W przeszłości służyły jako magazyny, sklepy i cegielnie.
  8. W Krakowie odbywa się coroczny festiwal kultury żydowskiej "Jewish Culture Festival", który przyciąga tysiące turystów z całego świata.
  9. W okolicach Krakowa znajduje się wiele interesujących miejsc turystycznych, takich jak kopalnia soli w Wieliczce, Ojcowski Park Narodowy czy zamek w Pieskowej Skale.
  10. Kraków był miastem kulturalnej rewolucji lat 60. XX wieku, której ważnym ośrodkiem była Galeria Krzysztofory, gdzie wystawiali swoje prace artyści związani z takimi ruchami jak "neoawangarda" czy "grupa krakowska".

DG

Blog fotograficzny ze zdjęciami mojego autorstwa. Zdjęcia zamków Szkocji, krajobrazy, Szkocja, Chorwacja, Polska. Na stronie również trochę mojej muzyki elektronicznej.

You might also like