Kula armatnia w budynku

Cannonball House to XVII-wieczny budynek położony przy Royal Mile w Edynburgu, w Szkocji, tuż obok wejścia na esplanadę Zamku Edynburskiego. Został wybudowany w 1630 roku dla Alexandra Mure’a, kuśnierza i handlarza skórami, a swoją nazwę zawdzięcza kuli armatniej osadzonej w jego zachodniej ścianie.
Kula armatnia w budynku

Cannonball House to XVII-wieczny budynek położony przy Royal Mile w Edynburgu, w Szkocji, tuż obok wejścia na esplanadę Zamku Edynburskiego. Został wybudowany w 1630 roku dla Alexandra Mure’a, kuśnierza i handlarza skórami, a swoją nazwę zawdzięcza kuli armatniej osadzonej w jego zachodniej ścianie. Budynek jest chroniony jako obiekt zabytkowy kategorii A przez Historic Environment Scotland od 1970 roku.

Historia Cannonball House jest bogata – po okresie zaniedbania w późnym XVII wieku przeszedł renowację, a kolejne zmiany wprowadzono w połowie XIX wieku. W 1913 roku budynek został gruntownie wyremontowany przez architekta Johna Carfrae na potrzeby pobliskiej szkoły Castlehill. Od 1947 do 2013 roku służył jako miejsce spotkań dla przewodników organizujących wycieczki po Royal Mile w ramach Edinburgh International Festival. Obecnie, od 2014 roku, mieści się tam restauracja oferująca szkocką kuchnię i widoki na zamek.

Co do kuli armatniej, istnieją dwie teorie ( oficjalne i jedna moja ) na temat jej pochodzenia. Jedna mówi, że została wystrzelona z zamku podczas powstania jakobickiego w 1745 roku przez wojska generała Prestona. Druga, bardziej prawdopodobna, sugeruje, że umieszczono ją celowo jako znacznik wysokości grawitacyjnej dla pierwszego systemu wodociągowego w Edynburgu, zasilającego pobliski zbiornik Castlehill z wód ze wzgórz Comiston. Moja osobista to jest po prostu taka ,że ktoś dla żartu ją tam wmurował lub dla żartu. Po prawej stronie od kuli widać jakby drugą ,tylko już zniszczoną.

Budynek ma dwa główne piętra, półpiwnicę i poddasze, a jego fasada od strony Castlehill wyróżnia się trzema szczytami i drewnianymi drzwiami, do których prowadzą krótkie kamienne schody. Nad jednym z okien widnieje napis „AM MN 1630”, oznaczający inicjały Alexandra Mure’a, jego żony Margaret Niellems oraz rok budowy i ich ślubu. Jeśli będziesz w Edynburgu, warto rzucić okiem na ten historyczny budynek – to prawdziwa perełka Royal Mile!