Zamki polskie-Malbork
Zamek w Malborku to zabytkowa warownia, położona w północnej Polsce, w województwie pomorskim, nad rzeką Nogat. Jest to jeden z największych i najpiękniejszych zamków na świecie oraz największa ceglana budowla średniowieczna w Europie.
Historia zamku sięga XIII wieku, kiedy to na zlecenie zakonu krzyżackiego zbudowano tu zamek, który miał stanowić centrum dowodzenia zakonu oraz siedzibę wielkiego mistrza. W ciągu kilku wieków zamek był rozbudowywany i modernizowany, a jego system fortyfikacji był uważany za jedne z najnowocześniejszych na świecie.
W XV wieku Malbork był jednym z najważniejszych ośrodków władzy w Europie Środkowej, pełniąc funkcję siedziby wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego oraz centrum kulturalnego i handlowego. W 1457 roku zamek został podbity przez wojska polskie pod dowództwem króla Kazimierza IV Jagiellończyka i od tej pory stał się własnością polską.
W kolejnych wiekach zamek w Malborku ulegał zniszczeniom i remontom, w tym poważnym uszkodzeniom w czasie II wojny światowej, kiedy to został w znacznej mierze zniszczony. Po wojnie przeprowadzono kompleksową rekonstrukcję zamku, przywracając mu dawny blask.
Obecnie zamek w Malborku jest jednym z największych atrakcji turystycznych Polski, przyciągającym rocznie tysiące turystów z całego świata. Na terenie zamku można zwiedzać zrekonstruowane sale i komnaty, które przedstawiają życie na zamku w różnych okresach historycznych. Na terenie zamku organizowane są także liczne imprezy kulturalne, wystawy i koncerty.
Zamek w Malborku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i jest jednym z najważniejszych zabytków kultury średniowiecznej w Europie.
Zamek w Malborku, największy gotycki zamek na świecie, to miejsce pełne legend i opowieści. Oto kilka z nich:
Zamek w Malborku to nie tylko piękna budowla i cud średniowiecznej architektury. To także miejsce, które skrywa wiele tajemnic i z którym wiążą się niesamowite historie. O zamku, zakonie krzyżackim i mieście krąży wiele legend, które są jednak mało znane wśród mieszkańców i turystów. Chcesz poznać kilka z nich? Oto niektóre z najciekawszych legend o zamku Malbork:
- Legenda o kaplicy św. Anny: Kaplica św. Anny na zamku jest miejscem spoczynku wielkich mistrzów zakonu. Jak głosi legenda, Krzyżacy wielokrotnie próbowali zamurować dwa otwory w murze kaplicy, które miały służyć do wentylacji. Jednak za każdym razem, następnego dnia, otwory pojawiały się ponownie, a po cegłach nie było ani śladu. Mówiono, że to duchy zmarłych mistrzów nie chciały być pozbawione świeżego powietrza i niszczyły mur, który je od niego oddzielał.
- Legenda o trzech celnych strzałach: Podczas oblężenia Malborka przez wojska polskie w 1410 roku, król Władysław Jagiełło postanowił posłużyć się podstępem, aby zniszczyć Letni Refektarz, gdzie odbywały się narady krzyżackiej starszyzny. Sprowadził więc wielką bombardę i posłużył się polskim agentem, który służył Krzyżakom. Gdy w refektarzu odbywało się zebranie, sługa wystawił przez okno kolorową czapkę, co było znakiem dla obsługi potężnego działa. Bombarda wystrzeliła trzy razy, lecz żaden z pocisków nie trafił w filar podtrzymujący strop refektarza, który był celem ataku. Jeden z nich przebił się przez ścianę i wpadł do sali, lecz ominął podporę i rozbił tylko posadzkę. Komtur Henryk von Plauen uznał to za cud i nakazał wmurować kawałek pocisku w ścianę razem z pamiątkową tabliczką, aby każdy kto na nią spojrzy, wiedział, że Malborka nie da się zdobyć.
- Legenda o włamaniu do zamkowego skarbca: Pewnej nocy, gdy na zamku panował spokój, dwóch piekarzy postanowiło włamać się do zamkowego skarbca, gdzie przechowywano kosztowności i pieniądze. Wiedzieli, że skarbiec znajduje się w Zamku Średnim i że do niego prowadzi tajemne przejście z Zamku Wysokiego. Udało im się dostać do Zamku Wysokiego, gdzie znajdowali się piekarnie, i znaleźć ukryte drzwi. Przeszli przez nie i znaleźli się w Zamku Średnim. Tam jednak napotkali na strażnika, który zaczął ich gonić. Piekarze uciekli z powrotem do Zamku Wysokiego i schowali się w piekarni. Strażnik zaś zamknął drzwi przejścia i zawiadomił o włamaniu. Następnego dnia, gdy komtur przesłuchiwał piekarzy, ci zaprzeczali, że byli w Zamku Średnim i twierdzili, że całą noc spędzili w piekarni. Komtur nie wierzył im i kazał im pokazać, co mają w kieszeniach. Ku jego zdziwieniu, z kieszeni jednego z nich wypadła złota moneta z napisem "Złoty Orzeł". Była to moneta, którą komtur otrzymał od króla Polski jako zapłatę za uwolnienie jeńców po bitwie pod Grunwaldem. Komtur rozpoznał monetę i kazał zabić piekarzy, a ich ciała wrzucić do fosy.
- Legenda o cudownym obrazie św. Barbary: W Zamku Średnim znajduje się kaplica poświęcona św. Barbarze, patronce górników i artylerzystów. W kaplicy tej znajduje się obraz przedstawiający świętą z wieżą i mieczem. Według legendy, obraz ten ma cudowną moc i chroni zamek przed pożarami i wybuchami. Podczas oblężenia Malborka przez wojska polskie w 1457 roku, obraz ten został uszkodzony przez pocisk z bombardy, który przebił się przez ścianę kaplicy. Obraz jednak nie spłonął, lecz tylko pękł na dwie części. Krzyżacy uznali to za znak, że św. Barbara nie opuściła ich i nadal ich broni. Przykleili więc obraz do ściany i nadal modlili się przed nim. Po zakończeniu oblężenia, obraz został odrestaurowany i umieszczony w nowej ramie, lecz ślad po pocisku pozostał widoczny.