Katedra ST Andrews
Katedra św. Andrzeja (ang. St. Andrews Cathedral) to ruiny katedry położonej w mieście St Andrews, w hrabstwie Fife, we wschodniej Szkocji. Była to jedna z największych i najważniejszych katedr w Szkocji, zbudowana w XII wieku, a następnie rozbudowana w XIII wieku.
Katedra św. Andrzeja była miejscem koronacji szkockich królów i miejscem wielu ważnych wydarzeń w historii Szkocji. W 1559 roku katedra została poważnie uszkodzona podczas reformacji, a w 1561 roku królowa Maria Stuart podpisała edykt, który nakazywał usunięcie wszelkich ołtarzy, rzeźb i innych elementów dekoracyjnych ze świątyń w Szkocji. Ostatecznie, katedra została opuszczona i pozostawiona w stanie ruiny.
Dzisiaj katedra św. Andrzeja jest jednym z najważniejszych zabytków w Szkocji i jednym z największych turystycznych punktów miasta St Andrews. W 1879 roku, katedra została wpisana na listę zabytków narodowych, a w 1929 roku zaczęto nad nią prowadzić prace konserwatorskie.
W katedrze można zobaczyć wiele interesujących elementów architektonicznych, takich jak wysokie sklepienia, kolumny, łuki i okna witrażowe. W ruinach katedry znajduje się wiele grobowców, w tym grobowce królewskie, takie jak grobowiec króla Roberta III i jego żony Anny, oraz grobowce innych ważnych osobistości, takich jak arcybiskupowie i biskupi.
Warto zwrócić uwagę na wiele ciekawostek związanych z historią katedry. Na przykład, w 1318 roku, w katedrze św. Andrzeja odbył się ślub króla Roberta Bruce'a z Elżbietą de Burgh. Katedra św. Andrzeja była również miejscem ważnych wydarzeń związanych z uniwersytetem w St Andrews, którego rektorzy często odprawiali msze w katedrze.
W pobliżu katedry znajduje się także wiele innych ciekawych zabytków, takich jak ruiny pałacu biskupiego, zamek św. Andrzeja, a także słynne pole golfowe Old Course, gdzie odbywa się jeden z najważniejszych turniejów golfowych na świecie - The Open Championship.